Leczenie zaburzeń lękowych

Kiedy strach jest paraliżujący, utrudnia normalne funkcjonowanie i zaburza racjonalne myślenia, warto zgłosić się o pomoc do psychologa. Warto wiedzieć, że lęki i fobie obok depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń na tle psychicznym. Jednak z pomocą skutecznej pomocy psychologicznej każdy człowiek jest w stanie uporać się z lękiem i wieść szczęśliwe życie.

Systematyczna desensytyzacja

W swoim gabinecie w leczeniu zaburzeń lękowych wykorzystuję metodę desensytyzacji, czyli odwrażliwiania na czynnik wywołujący lęk. Przed rozpoczęciem zachęcam pacjenta do ćwiczeń relaksacyjnych, uczę go kontroli sygnałów z ciała i wyrównania oddechu. Następnie omawiamy temat obiektu wywołującego lęk. Ustalamy hierarchię sytuacji, które budzą lęk, aby potem ułożyć je od najbardziej do najmniej przerażających. Potem przechodzimy do stopniowej ekspozycji na obiekt lub sytuację wywołującą lęk. Osoba wyobraża sobie te wydarzenia od najmniej stresujących. Ostatni etap trwa najdłużej, ale po kilku sesjach najsilniejszy strach przestanie być odczuwany przez pacjenta.

Pomoc psychologiczna implozywna

W swojej pracy psychologa stosuję także metodę impozywną. Jest to bardzo radykalne podejście, ale równie skuteczne. Polega na rzeczywistym kontakcie z bodźcem lękotwórczym lub wyobrażeniu sobie sytuacji wzbudzającej lęk. Na sesji namawiam klienta, aby nie unikał bodźca wywołującego lęk, ponieważ wielokrotny z nim kontakt osłabia reakcję lękową. To podejście stosuje się w wygaszaniu lęków np. przed pająkami, przed burzą, czyli sytuacje, które wzbudzają strach, ale nie są zagrożeniem.

Fobia społeczna

Osoby cierpiące na fobię społeczną często odczuwają silny lęk w obliczu narażenia na kontakt z drugim człowiekiem lub grupą ludzi. Najczęściej pojawia się strach przed oceną, krytyką, zawstydzeniem czy upokorzeniem. W tej sytuacji towarzyszy nam kołatanie serca, przyśpieszony oddech czy uczucie czerwienienia się. Obawa przed tymi objawami powoduje ich nasilenie w sytuacjach społecznych, a więc człowieka wpada w mechanizm błędnego koła. Silny dyskomfort może powodować rezygnację z przebywaniem w grupie i izolację społeczną. W leczeniu fobii społecznej stosuję techniki poznawcze i behawioralne – desensytyzacja, przeformułowanie poznawcze i inne. Najczęściej zadaję klientowi zadania domowe, które wspomagają pomoc psychologiczną oraz pozwalają stopniowo oswoić lęk i zbudować pewność siebie w sytuacjach społecznych.

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?

Gabinet Psychologiczny dr Joanna Lena Lipin

Skontaktuj się ze mną